وبلاگ

بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب کدام است و چه ویژگی‌های آن را بهترین می‌کند؟

بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب کدام است و چه ویژگی‌های آن را بهترین می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دکوراسیون داخلی نوع پوشش کف ساختمان می‌باشد. این که از چه نوع پوششی برای کف فضای داخلی ساختمان استفاده می‌کنید بسیار حائز اهمیت است. یکی از گزینه‌های پیش رو برای پوشش کف، موکت‌ها هستند که در انواع مختلف و در طرح و رنگ گوناگون تولید و عرضه می‌شوند. از این رو موکت‌ها به راحتی با سایر اجزا دکوراسیون داخلی هماهنگ می‌شوند. البته همین طیف وسیع رنگ و طرح خود می‌تواند به یک معضل بدل شود و انتخاب را سخت و مشکل کند. از این رو انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب می‌تواند به یک دغدغه‌ی بسیار بزرگ برای هر خریداری بدل شود. برای انتخاب رنگ مناسب موکت نکات مختلفی هستند که باید در نظر گرفته شوند. همانطور که گفته شد طرح و رنگ کفپوش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی دکوراسیون و جلوه داخلی ساختمان داشته باشد. از این رو خرید سرسری موکت و عدم دقت به طیف رنگی دیوارها و سایر اجزا اتاق خواب می‌تواند نتیجه‌ای فاجعه بار به همراه داشته باشد.

رنگ موکت باید در هماهنگی کامل با سایر اجزا اتاق خواب باشد.

 

نکات مهم در انتخاب و خرید بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب

برای اینکه تصمیم بگیرید بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب کدام است باید موارد مختلفی را بررسی کنید. از آنجا که موکت بخش مهمی از دکوراسیون داخلی را تشکیل می‌دهد باید متناسب با طراحی دکوراسیون در اختیار انتخاب گردد. برخی عکس این عمل را انجام می‌دهند. به این صورت که ابتدا برای اتاق خواب خود موکت انتخاب می‌کنند، سپس سایر لوازم اتاق را خریداری می‌نمایند. از آنجا که تنوع رنگی بیشتری در موکت‌ها وجود دارد این کار به هیچ وجه اصولی به نظر نمی‌رسد.

 

ابعاد فضای اتاق خواب

نخستین قدم در انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب توجه به ابعاد اتاق است. اتاقی که در اختیار دارید بزرگ است یا کوچک؟ اگر ابعاد مناسبی دارد دوست دارید بزرگ‌تر به نظر برسد یا کوچک‌تر؟ به عنوان مثال اگر اتاق خوابتان کوچک است، می‌توانید با استفاده از برخی از رنگ‌ها که عمق بیشتری ایجاد می‌کنند فضا را بزرگ‌تر نشان دهید. عکس این موضوع نیز صادق است و استفاده از رنگ‌های تیره موجب کوچک به نظر رسیدن اتاق خواب می‌شود. همچنین با انتخاب رنگ مناسب کمبود نور در اتاق جبران می‌شود و فضا را روشن‌تر و دلنشین‌تر می‌کند.

 

هماهنگی رنگ موکت با رنگ دیوار

یکی دیگر از پارامترهای بسیار موثر در انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب رنگ دیوارهاست. رنگ دیوارها به اندازه‌ی رنگ موکت اهمیت دارند و هر دو به یک اندازه در جلوه دکوراسیون داخلی تاثیر می‌گذارند. حتی ممکن است برای پوشش دیوارها از طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده شده باشد. از این رو انتخاب نادرست رنگ موکت می‌تواند هارمونی و طیف رنگ‌ها را بر هم بزند. به همین دلیل ایجاد هماهنگی میان رنگ دیوارها و موکت بسیار اهمیت دارد.

 

مناسب‌ترین و بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب

نکته‌ی بعدی در انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب توجه به کاربری فضای در اختیار است. رنگ موکت باید به گونه‌ای انتخاب شود که برای اتاق خواب مناسب باشد. اتاق خواب محلی برای استراحت و بازیابی آرامش است. افراد بیشتر وقت خود را در اتاق خواب‌هایشان می‌گذرانند. از این رو باید از طیف رنگی آرامش بخش در دکوراسیون اتاق خواب استفاده شود. به طور معمول رنگ‌های پاستیلی و خنثی مانند سفید، بژ و خاکستری بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب هستند و به خواب راحت‌تر کمک می‌کنند.

 

 

باید از طیف رنگی آرامش بخش در دکوراسیون اتاق خواب استفاده شود.

باید از طیف رنگی آرامش بخش در دکوراسیون اتاق خواب استفاده شود.

هماهنگی رنگ موکت با سرویس خواب

یکی دیگر از موارد که در انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب موثر است رنگ سرویس خواب است. همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم رنگ موکت باید در هماهنگی کامل با سایر اجزا اتاق خواب باشد. به طور کلی تمام اجزا اتاق خواب از نظر طراحی و رنگ بندی باید با یکدیگر هارمونی داشته باشند. از این رو با بررسی طرح و رنگ سرویس خواب خود می‌توانید ببینید که بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب کدام است. در صورتی که هنوز سرویس خواب خود را خریداری نکرده‌اید، بهتر است اول سرویس مد نظر خود را بیابید و سپس اقدام به خرید موکت کنید. به طبع با وجود تنوع رنگی بسیار زیاد موکت‌ها یافتن رنگ متناسب با سرویس خواب راحت‌تر است. اما یافتن سرویس خواب هماهنگ با موکت کار بسیار دشواری است.

 

سبک زندگی

هر شخصی با توجه به سلیقه و سبک زندگی علایق منحصر به فرد خود را دارد. از آنجا که اتاق خواب فضایی کاملا شخصی است، بیشتر از سایر مکان‌ها در منزل تحت الشعاع علایق شخصی قرار می‌گیرد. از این رو در انتخاب مناسب‌ترین و بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب باید سلیقه شخصی خود را در نظر بگیرید. این که صاحب اتاق چه کسی است و چه علایقی دارد بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر طرز تفکر افراد بزرگسال با یک نوجوان و کودک کاملا متفاوت است و هر کدام سبک زندگی کاملا متفاوتی می‌پسندند.

به عنوان مثال رنگ موکتی که برای اتاق خواب یک نوجوان دختر انتخاب می‌کنید با یک پسر نوجوان کاملا متفاوت است. چرا که روحیات کاملا متفاوتی با یکدیگر دارند. علاوه بر این باید به هنگام خرید به مواردی چون تعداد افراد خانواده و وقتی که برای نظافت صرف می‌کنید و… توجه کنید. به عنوان مثال در خانواده‌هایی که زن و شوهر هر دو شاغل هستند زمان کافی برای نظافت مداوم وجود ندارد. از این رو انتخاب رنگ موکتی که کمتر گرد و غبار و آلودگی را نشان دهد مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

از آنجا که اتاق خواب فضایی کاملا شخصی است، بیشتر از سایر مکان‌ها در منزل تحت الشعاع علایق شخصی قرار می‌گیرد.

از آنجا که اتاق خواب فضایی کاملا شخصی است، بیشتر از سایر مکان‌ها در منزل تحت الشعاع علایق شخصی قرار می‌گیرد.

از آنجا که اتاق خواب فضایی کاملا شخصی است، بیشتر از سایر مکان‌ها در منزل تحت الشعاع علایق شخصی قرار می‌گیرد.

تناسب رنگ موکت با سبک دکوراسیون خانه

در کنار تمام نکات گفته شده یک مسئله کلی برای انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب وجود دارد و آن توجه به سبک دکوراسیون است. به طبع تمام لوازم اتاق خواب مطابق با یک سبک کلی انتخاب و خریداری می‌شوند. به عنوان مثال اگر سبک دکوراسیون اتاق شما مینیمال است، از طیف رنگی محدود و خنثی برخوردار است. به همین دلیل می‌توانید یکی از رنگ‌های به کار رفته در دکوراسیون را برگزینید و رنگ موکت را مطابق با آن انتخاب کنید.

 

جمع بندی

با توجه به تمام مسائل گفته شده انتخاب بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب کاملا به سلیقه‌ی شخصی شما بستگی دارد. به طبع انتخاب تمام اجزا و سبک دکوراسیون اتاق طبق سلیقه شخصی شما انجام گرفته است. از این رو وجه اشتراک تمام موارد یاد شده سلیقه شخصی است. پس باید در تمام مراحل تزیین به ایجاد هماهنگی میان سبک و طیف رنگی اجزا اتاق خواب توجه کنید. بهترین رنگ موکت برای اتاق خواب رنگی است که در عین هماهنگی با سایر رنگ‌ها، حس رضایت را در شما برانگیزد.