وبلاگ

6 مرحله برای شستشو فرش در خانه

شستشو-فرش-در-منزل-به-راحتی

شستشو فرش در خانه، برای کسانی مناسب است که از مکان مناسب و بزرگی مانند حیاط برای شستشوی فرش برخوردار هستند و گرنه می بایست فرش هایشان را به شرکت های قالیشویی بسپارند.

اگر شما جز افرادی هستید که ترجیح می دهید فرش های خانه تان را خودتان بشویید و مکان مناسبی را نیز در خانه برای شستن فرش هایتان سراغ دارید، همراه ما باشید تا با شستشو فرش در خانه به روش اصولی آشنا شوید.

در آموزش شستشو فرش به 6 مرحله اشاره کرده ایم که با دنبال کردن این مرحله ها، به راحتی می توانید خودتان در خانه، فرش هایتان را به خوبی بشویید.

1. پیدا کردن محیط مناسب

برای شستشوی فرش ، اول از همه، لازم است یک مکان بزرگ پیدا کنید. زیرا فرش هایی که باید شسته شوند باید کاملاً باز و بر روی زمین پهن شوند. مکانی که میخواهید فرش را بر روی آن پهن کنید با آب شستشو دهید.

2. جارو کنید

بعد از پیدا کردن مکان مناسب، حتما پشت و روی فرش را جارو کنید، یا آن را از جایی آویزان کرده و خوب بتکانید. با استفاده  از این روش ها ، الیاف فرش پخش می شود، گرد و غبار برداشته می شود و روند شستشو آسان تر می شود.

در این مرحله به دنبال موهایی در سطح فرش باشید. به طور کلی وجود کرک در فرش های جدید متداول است. برای از بین بردن پرز می توانید از یک برس آغشته به آب استفاده کنید. با این برس موها را کاملاً تمیز کنید. البته مراقب باشید هنگام انجام این کار به فرش آسیب نرسانید.

شستشو-فرش-در-منزل-به-راحتی

3. لکه های فرش را شناسایی کنید

پس از اینکه گردو خاک ها و موهای اضافی فرش را از بین بردید، تمام سطح فرش را با آب فراوانی خیس کنید سپس بررسی کنید که آیا لکه ای روی فرش وجود دارد یا خیر. اگر لکه های قابل توجهی روی آن وجود دارد، باید این نقاط را کاملاً با محصولات پاک کننده لکه بمالید. دلیل این امر شستن راحت تر فرش با از بین بردن لکه است. در غیر این صورت ، ممکن است لکه در هنگام شستن فرش معلوم نشود و پس از خشک شدن همچنان باقی بماند .

4. همه ی قسمت های فرش را بشویید

حالا که خیالتان از بابت لکه های فرش راحت شد، وقتش رسیده است که تمام قسمت های فرش را بشویید در شستشو فرش در خانه، به نکات زیر حتما توجه کنید

  •  از شوینده مناسب استفاده کنید. یکی از مهمترین نکات در مورد شستن فرش در خانه، انتخاب شوینده یا شامپوی مناسب است.
  • به انتخاب برس فرش توجه کنید: ممکن است فکر کنید انتخاب سخت ترین برس برای تمیز کردن خوب فرش تصمیم درستی است. در حالی که برس هایی با موهای سخت باعث آسیب زیادی به الیاف فرش می شوند. با انتخاب برس های موی نرم به جای برس های سفت، می توانید از آسیب نرسیدن به بافت و الیاف فرش خود مطمئن شوید.
  • سطح زیرین را نیز بشویید، یکی از اشتباهات رایج هنگام شستشو فرش در خانه، شستن  تنها سطح خارجی فرش است. با این حال، بسیاری از لکه ها، خاک و باکتری ها به سطح زیرین فرش نیز  نفوذ  پیدا میکنند و  سبب ایجاد بو و کثیفی زیادی در پشت فرش می شوند. به همین دلیل، پس از شستشوی سطح بالای فرش، ساییدن سطح زیرین را نیز فراموش نکنید.
  • از سفید کننده استفاده نکنید ممکن است به عنوان یک تمیز کننده ی اضافی به استفاده از  سفید کننده  متوسل شوید زیرا می خواهید فرش شما کاملاً تمیز شود. با این حال، نباید فراموش کنید که این محصولات ممکن است نتایج جبران ناپذیری را ایجاد کنند. استفاده از شوینده های سفیده کننده به صورت خالص و به مقدار زیاد، سبب پریدگی رنگ فرش می گردد و افزون بر آن بافت فرش را نیز تخریب می کند.

شستشو-فرش-در-منزل

5 . خوب آبکشی کنید

نحوه  آبکشی فرش به اندازه نحوه ی ساییدن و لکه گیری آن اهمیت دارد. مواد شوینده باقی مانده روی فرش باید به خوبی تمیز شود تا فرش آسیب نبیند و خاصیت خود را از دست بدهد. به همین دلیل ، فراموش نکنید که فرش خود را کاملاً با آب فراوان بشویید تا جایی که  آثاری  از مواد شوینده باقی نماند.

6. هنگام خشک شدن مراقب باشید

حتی اگر می خواهید فرش خود را سریع خشک کنید و بلافاصله شروع به استفاده از آن کنید، صبور بودن مفید است. زیرا فرشی که مستقیماً زیر آفتاب می گذارید تا سریع خشک شود، تحت تاثیر اشعه خورشید آسیب می بیند. برای این کار، شما باید فرش خیس خود را در مکانی قرار دهید که زیاد آفتاب نمی بیند.

 رعایت نکات لازم  در شستشو فرش در خانه

 در شستشو فرش در خانه باید نکاتی را در نظر بگیرید.نکات ذکر شده در ادامه ی مقاله برای تمیز کردن  انواع فرش ماشینی کاربرد دارد.

1. احتیاط

همیشه لازم است هنگام شستشو فرش در خانه مراقب باشید. زیرا وقتی به فرش آسیب برسانید، شستن آن فایده ای نخواهد داشت. بنابراین باید به نکات نظافت فرش توجه کنید.

2. انتخاب شوینده مناسب برای هر فرش

شما باید یک ماده تمیز کننده را با توجه به نوع فرش انتخاب کنید. به عنوان مثال ، برای فرش پشمی ، بهتر است شامپویی را انتخاب کنید که مناسب شستشوی فرش پشمی باشد. فراموش نکنید که مناسب ترین محصول را با توجه به نوع فرش خود انتخاب کنید.

3. اهمیت تمیز کردن سطحی فرش

بدون تمیز کردن موهای فرش ، مراحل شستشو را ادامه ندهید. زیرا برای آماده سازی فرش برای شستشو ، تمیز کردن موها ضروری است.

4. از بین بردن بوی بد فرش

اگر فرش شما بو دارد یا فکر می کنید بوی آن می آید ، باید جوش شیرین روی آن بپاشید و حداقل دو ساعت صبر کنید. به این ترتیب، بو از بین می رود.

5. از شامپو فرش استفاده کنید

شامپوهای تولید شده برای فرش وجود دارد. بهتر است از این شامپوها به جای محصولات تمیز کننده معمولی استفاده کنید.

6. به دمای آب توجه کنید

بهتر است از آب گرم برای شستن فرش استفاده کنید، زیرا دمای بسیار گرم یا بسیار سرد آب می تواند به  بافت فرش هایتان آسیب بزند. دمای 30 درجه برای شستشو فرش در خانه  مناسب است.

شستشو-فرش-در-منزل-به-آسانی

7.  در استفاده از محصولات شوینده افراط نکنید

شاید تصور کنید که هرچقدرکه  پودر یا شامپوی شوینده ی فرش استفاده کنید، فرش همانقدر تمیز تر خواهد شد. در جواب باید بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است تمیز شدن فرش در گرو لکه گیری و از بین بردن گرد و خاک و موهای اضافی روی آن است و با  شستن،‌ سابیدن زیاد و افراط در استفاده از شوینده ها به بافت و الیاف فرش ها آسیب می رسد. منبع : قالیشویی شهرزیبا